XI Parafiada Regionalna w Wolsztynie

Parafiada Regionalna już na stałe wpisała się w kalendarz  wolsztyńskich imprez.  Podczas ostatnich dni roku szkolnego  ulice, obiekty sportowe, szkoła i kościół w naszym miasteczku rozbrzmiewają radosnym świętem sportu, kultury i wiary.

Parafiada Regionalna w Wolsztynie organizowana jest przez Szkołę Podstawową nr 3 w Wolsztynie we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada z Warszawy. Jak wszystkie imprezy z programu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” dofinansowywana jest z Ministerstwa Sportu.

Tegoroczne zmagania rozpoczęły się nieoficjalnie, ze względów organizacyjnych, turniejem badmintona na sali Gim. 1 i zawodami pływackimi na Miejskiej Pływalni  już 13 czerwca.

Oficjalna inauguracja imprezy miała miejsce podczas Mszy Św. 23 czerwca,  w  Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego.  Mszę Św.  odprawił ksiądz proboszcz Sławomir Majchrzak w asyście kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów MN  z Obry. Klerycy towarzyszyli nam przez cała Parafiadę, wręczając medale i nagrody na stadionie, oceniając konkursy artystyczne, oraz tańcząc i śpiewając wraz z uczestnikami  i opowiadając im o swoim powołaniu.  Podczas Mszy Św. modliliśmy się za zawodników i całą społeczność j szkoły, a także  o pokój wieczny w niebie dla Ojca Józefa Jońca SP. Portret Ojca Józefa towarzyszył nam w każdym miejscu rozgrywania zawodów.

Po mszy Św. kolorowy korowód prowadzony  przez duże logo Parafiady i portret Ojca Jońca, udał się na stadion.  Uczestnicy i goście włączyli się w uroczysty przemarsz wokół stadionu, w rytm naszego parafiadowego hymnu. Zawodnicy i sędziowie uroczyście przysięgali , że zachowywać będą wszystkie zasady fair play.

Sygnał do rozpoczęcia zmagań dali wspólnie obecni na stadionie: Ksiądz Kanonik Sławomir Majchrzak, Burmistrz Wolsztyna Pan Wojciech Lis i Dyrektor Szkoły Pan Janusz Mrozkowiak. Ksiądz proboszcz odmówił modlitwę i pobłogosławił uczestnikom. Na stadionie obecny był również przewodniczący Wolsztyńskiego Koła Civitas Christiana, pan Włodzimierz Chrzanowski oraz Redaktor Naczelna Głosu Wolsztyńskiego, od początku dobrze pisząca o Parafiadzie, Pani Anna Domagalska.

Pierwszego dnia imprezy rozegrane zostały:

 • zawody lekkoatletyczne ( bieg na 60 m., bieg na 600 i 1000 m., skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową i sztafeta 4×100 m.)
 • turniej piłki nożnej dziewcząt i chłopców.

Zawody kilka razy przerywał ulewny deszcz, ale posileni pyszną kiełbaską zawodnicy dotrwali do końca uzyskując wspaniałe wyniki. Na bieżąco odbywały się dekoracje zwycięzców.

Poza punktacją parafiadową na stadionie można było też zagrać rekreacyjnie w piłkę nożną, ringo i siatkówkę. Dla wszystkich, którzy trochę zmokli, a trzeba było nakarmić około 500 osób, posiłek częściowo zasponsorowały firmy:  Rzeźnictwo Zyguła i Piekarnia Gwóźdź.

W tym czasie w szkole odbywała się Mała Parafiada dla klas  I-III. Dzieci wzięły udział w koncercie „Czarodziejski flet” oraz w zabawach i grach sportowych.

Drugiego dnia reprezentacje rywalizowały w szkole. Odbyły się:

 • Szachy
 • Warcaby
 • Tenis stołowy
 • Ringo
 • Konkurs wiedzy o sporcie – Mistrzostwa Świata w Siatkówce 2014
 • Konkurs wiedzy o Polsce – Historia Polski XX w
 • Konkurs historyczny – 250 lecie Teatru w Polsce
 • Konkurs wiedzy o zabytkach Warszawy
 • Konkurs wiedzy religijnej – Pijarskie owoce świętości
 • Konkurs plastyczny – „Widok z mojego okna”
 • Konkurs plastyczny – „ Nie taki Anioł słaby jak Go malują”
 • Konkurs plastyczny – „Znamy i pamiętamy – O. Józef Joniec SP”
 • Konkurs piosenki i pieśni religijnej
 • Konkurs recytatorski – Bajki Ignacego Krasickiego

Od początku tematyka konkursów na Parafiadzie Regionalnej w Wolsztynie związana jest z imprezą finałową w Warszawie i uczestnicy są o tym informowani. Zwycięskie reprezentacje mają prawo wystąpić na 27. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, której przyjęliśmy hasło: „Wiele serc, jeden rytm”.

Cieszymy się, że po raz pierwszy do rywalizacji parafiadowej włączyli się rodzice. Odbył się dla nich turniej tenisa stołowego. Tatusiowie walczyli do upadłego i zaimponowali dużymi umiejętnościami, dzieci mogą się od nich wiele nauczyć.

Atrakcją tegorocznej Parafiady była  gra miejska zorganizowana przez Gminne Centrum Informacji, jej uczestnicy wybrali się na wędrówkę po Wolsztynie. Trasy prowadziły  „Śladami wybitnych postaci”, na „Spotkanie z Marcinem Rożkiem” i na „Wyprawę pełną parą”.

Uczestnicy Małej Parafiady tego dnia wykonywali ilustracje do poezji Księdza Jana Twardowskiego i portretowali Św. Józefa Kalasancjusza.

Na zakończenie drugiego dnia rywalizacji, po pysznym obiedzie w szkolnej stołówce, zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla startujących w  konkursach  i konkurencjach.  Tradycją stało się już, że wyróżnieni otrzymują okazjonalny  kubeczek przygotowany specjalnie na imprezę, zasponsorowany przez firmę NorDan.

Trzeci dzień Parafiady to zawsze podsumowania, podziękowania, gratulacje i pożegnania. Uczestnicy zebrali się przede wszystkim po to, by poznać wyniki rywalizacji.

W tym roku przedstawiają się one  następująco:

 • I miejsce reprezentacja Parafii p.w. Św. Józefa z Wolsztyna
 • II miejsce reprezentacja Wolsztyńskiej Fary,
 • III miejsce reprezentacja Parafii w. Św. Michała Archanioła z Ciosańca,
 • IV miejsce reprezentacja parafia Św. Bartłomieja z Kębłowa,
 • V miejsce reprezentacja SP 1 z Nowego Tomyśla.

Reprezentacje otrzymały w nagrodę puchary i sprzęt sportowy ufundowany przez Urząd Miejski w Wolsztynie. Szczególne podziękowania otrzymali wolontariusze z Gimnazjum nr 1 i z Liceum Ogólnokształcącego, którzy podczas imprezy wykazali się sędziowskim profesjonalizmem. Wracają do Szkoły nr 3 z sentymentem, gdyż wcześniej sami brali udział w Parafiadach Regionalnych i w Międzynarodowych Finałach, a więc czują „parafiadowego ducha”. Podczas uroczystego zakończenia wystąpiły laureatki konkursu piosenki religijnej. Tradycyjnie wspólnie odśpiewaliśmy „Parafiadowy hymn” i „Piosenkę o Ojcu Józefie”.

Po części oficjalnej, w której uczestniczył kierownik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym, pan Witold Składanek i dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wolsztynie, pan  Paweł Gmerek,  uczestnicy Parafiady i cała „Trójka” ruszyli na dyskotekę.

Uczniowie i nauczyciele pląsali radośnie w już wakacyjnych nastrojach, a żeby było jeszcze przyjemniej, na koniec dyskoteki były lody dla ochłody ufundowane przez Starostwo Powiatowe.

Wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy serdecznie dziękujemy:

 • Parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej z Księdzem Proboszczem Sławomirem Majchrzakiem
 • Parafii pw. Św. Józefa Opiekuna Kościoła Św z Księdzem Proboszczem Janem Polcem
 • Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej z Obry
 • Starostwu Powiatowemu z Wolsztyna
 • Urzędowi Miejskiemu z Wolsztyna
 • Międzyszkolnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji
 • Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3
 • Gminnemu Centrum Kultury w Kargowej
 • Firmie NorDan
 • Rzeźnictwu Zyguła
 • Piekarni Gwóźdź
 • Gminnemu Centrum Informacji
 • Wolsztyńskiej Parowozowni
 • Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie
 • Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie
 • Hurtowni Zuzia
 • Hurtowni Ina – Art.
 • Firmie Foto Rozynek
 • Firmie przewozowej DARIMEX
 • Fabryce Dobrej Zabawy Boromeusz
 • Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i obsłudze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie

Dziękujemy przede wszystkim reprezentacjom, które wzięły udział w rywalizacji i ich opiekunom. Do zobaczenia za rok!!!

Dodaj komentarz