Pożegnanie lata 2015 w Wierzbnie

Tradycyjnie jak co roku w Wierzbnie zorganizowany został festyn rodzinny ”Pożegnanie lata 2015”. Organizatorami spotkania dzieci. młodzieży i rodziców byli: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polski w Wierzbnie z Proboszczem – Ks. Kanonikiem Krystianem Szenowskim i działającą w parafii Grupą Charytatywną oraz Parafialny Uczniowski Klub Sportowy” Gimnazjon -SCC”przy Gimnazjum w Wierzbnie z Dyrektorem Gimnazjum w Wierzbnie – Panem Grzegorzem Szubertem oraz przy wsparciu Stowarzyszenia „Parafiada”i m.Świętego Józefa Kalasancjusza z Warszawy. Na początku Festynu wszyscy obecni uczestnicy odmówili wspólną modlitwę która poprowadził ks.proboszcz Szenowski. W tym roku festyn przeprowadzony został pod hasłem: „BEZPIECZENIE, ŚWIADOMIE I ZDROWO” na który zaproszono Policjantów z Posterunku Policji w Odolanowie, Ratowników Medycznych  z Oddziału Ratunkowego Szpitala Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Strażaków z Powiatowej Staży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.  Sporą niespodzianką dla dzieci  uczestników festynu była możliwość poznania policjantów z odolanowskiego posterunku, zajrzenia do środka radiowozu i załączenia sygnałów alarmowych. Panowie policjanci wszystkim chętnym oznakowali rowery oraz odpowiedzieli na wiele pytań zadawanych przez dzieci i dorosłych. Pani ratownik ostrowskiego SOR pokazała wnętrze karetki, opowiedziała o znajdującym się w niej sprzęcie, objaśniła znaczenie sygnałów pojazdu oraz omówiła zawartość torby ratownika. Obydwie służby pomagały w przeprowadzeniu konkurencji na czas oraz rozdały dzieciom lody i pamiątkowe upominki.  Strażacy  z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim dla wszystkich uczestników imprezy odbywającej się w 39-stopniowym upale przygotowali  kurtynę wodną, która schłodziła małych i dużych uczestników spotkania.  Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz użycia ciężkiego sprzętu w sfingowanym wypadku z koniecznością rozcięcia samochodu, wyciągnięcia poszkodowanego i przeprowadzenia pierwszej pomocy przedmedycznej na małym i dużym fantomie.   Dzień pełen słońca, radości i samych niespodzianek dopełniły przyjazd kolorowej kolejki, która cieszyła się nie mniejszym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym oraz jajecznica, którą nasz miejscowy kucharz przyrządził z 650 jajek. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani kawą ze świeżutkim ciastem drożdżowym i  sezonowymi owocami, przepyszną grochówką i wspomnianą jajecznicą, które wspólnie przygotowały Panie z Grupy Charytatywnej. Wszystkie dzieci zostały na koniec spotkania obdarowane upominkami i przyborami szkolnymi. Założeniem  wierzbińskiego spotkania była  wspólna zabawa feir-play dzieci,młodzież i dorosłych, integracja i biesiadowanie. Dzieci,młodzież uczą się i przypominają zabawy rodziców i poznają obyczaje sąsiadów. Nadrzędnym założeniem było  wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, z dala od świata wirtualnego i budowanie więzi z rówieśnikami. Nie bez znaczenia jest również fakt spędzenia niedzielnego popołudnia z rodzicami, którzy uczestniczyli chętnie w rozmaitego rodzaju konkurencjach sportowo-rekreacyjnych z własnymi dziećmi np. w tańcu ZUMBA ,biegu w butach gumowych rodzin, przejście przez hulaj =hop  5 osobowych rodzin, rzut beretem do kosza , biegu na czas mamy z córka (z związanymi nogami), sztafecie z piłka mamy taty i dziecka  a dla samych dzieci –wyścig żółwi ( przejazd rowerem z  przeszkodami w najwolniejszym tempie ),przejścia przez tunel dla maluchów, wyścigi rzędów, kręcenie hulaj-hop, biegi przełajowe i wiele innych .Najlepszych trzech uczestników  współzawodnictwa każdej konkurencji  sportowo-rekreacyjnego otrzymało pamiątkowe medale, dyplomy i upominki ufundowane przez Stowarzyszenia PARAFIADA z Warszawy. Praktyka organizowania festynów  pokazała, że dzieci wiele dobrego z tych spotkań wynoszą. W tym roku oprócz kilkunastu wspomnianych wcześniej wesołych konkurencji, które udało się przeprowadzić dzieci i młodzieży w trakcie   trwania festynu  dowiedziały się na jakie numery alarmowe należy dzwonić, jak się zachować w sytuacji zagrożeń i przełamały barierę strachu przed funkcjonariuszami. Wiedzą już, że na pewno że  nie wolno pozostać biernym – a to znaczy bardzo wiele na przyszłość.cNa uwagę zasługuje jeszcze jeden bardzo ważny szczegół – otwarte serca, którymi podzielili się wszyscy, do których  organizatorzy zwrócili  się o pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu naszego charytatywnego festynu. Rzecz bezcenna, ponoć dziś rzadka – była tak widoczna, odczuwalna i szczera jak upał, który bez końca lał się z nieba.

Dodaj komentarz