Zgłoś szkołę do AKCJI ŻONKILE!

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zwróciło się z propozycją współpracy ze Stowarzyszeniem, by dotrzeć do możliwie największej liczby dyrektorów szkół / nauczycieli / opiekunów / wychowawców/ z informacją o edukacyjnych działaniach placówki.

Ze względu na fakt, że POLIN umożliwia bezpłatne zwiedzanie Muzeum uczestnikom Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie przekazujemy Państwu nadesłane do nas informacje. Być może zechcą Państwo skorzystać z tej oferty w swoich działaniach edukacyjnych.

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.  W tym roku zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli
z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce do udziału w niej w szczególny sposób.

W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 na stronie muzeum www.polin.pl odbędzie się internetowa premiera filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim. 

Zachęcamy dyrektorów i nauczycieli do zgłaszania swoich szkół do udziału w akcji i obejrzenia filmu w dniu jego premiery! Aby to zrobić, należy wypełnić formularz dostępny tutaj.

Uczniowie gimnazjów, którzy tego dnia piszą egzamin, mogą oczywiście zrobić to dowolnego innego dnia
po premierze. Film wciąż będzie dostępny na stronie.

Dodatkowo na początku kwietnia do wszystkich zgłoszonych zostanie wysłany drogą mailową specjalny
pakiet materiałów dydaktycznych. Z jego pomocą nauczyciele będą mogli przeprowadzić lekcję
przygotowawczą w dowolnym terminie przed premierą filmu oraz lekcję podsumowującą po filmie.
Dzięki temu uczniowie zostaną wprowadzeni w tematykę powstania i lepiej zrozumieją film.

Wszystkie przygotowane przez nas materiały będą dostępne bezpłatnie.

Tego dnia uczniowie mogą też rozdawać w szkole lub w swoich miejscowościach przygotowane przez siebie wcześniej papierowe żonkile podobnie jak w ubiegłych latach. Szablon i wszystkie niezbędne informacje będą przesłane wraz z pakietem materiałów dydaktycznych na początku kwietnia.

Uczniowie z Warszawy mogą się również zgłosić do akcji jako wolontariusze Muzeum POLIN.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na www.polin.pl/wolontariat.

 

Kontakt:

Zofia Mioduszewska
zonkile@polin.pl
t 501 950 551

Prosimy o kontakt telefoniczny w podanych godzinach:

poniedziałek, wtorek: 13.00-16.00
środa: 9.00-17.00

Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kamila Veymont, animację tworzy Łukasz
Rusinek.

Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Chcemy opowiedzieć historię powstania w sposób, w jaki nigdy jeszcze tego nie robił – metodą animacji poklatkowej. Dzięki niej, będziemy mogli pokazać powstanie z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym, nie korzystając przy tym z materiałów filmowych zrobionych przez nazistów. Projektujący animację Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnych produkcjach: „Walcu z Baszirem” i „Persepolis”.

Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem
warszawskim. Zdjęcia to tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.

Więcej o programie edukacyjnym Muzeum POLIN dla szkół na www.polin.pl/edu w zakładce
Strefa nauczyciela.

Żonkile 2016 – KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI

akcja żonkile

Dodaj komentarz