W Krakowie zakończyła się 15 Parafiada Środowisk Pijarskich

Od 29 kwietnia do 2 maja br. grupa pijarskich wychowanków uczestniczyła 15 Parafiadzie Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca w Krakowie. W tegorocznej imprezie wzięło udział 170 osób; grupy z Bolszewa, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Poznania, Łowicza, pijarskich parafii: pw. Najświętszego Imienia Maryi i MB Ostrobramskiej z Krakowa i krakowskiego gimnazjum oraz z Łapsz Niżnych, Rzeszowa oraz Warszawy.

Pierwszym punktem programu był tzw. pogodny wieczór, który na celu miał integrację przybyłych do Krakowa parafiadowiczów.   Także tego wieczoru miał miejsce turniej tenisa stołowego. Pierwszy wieczór zakończył się porządną dawką snu.

Prawdziwy sportowiec wie, jakie wartości w życiu i sporcie są najważniejsze, dlatego drugi dzień rozpoczął się wspólną Eucharystią. Sporo emocji wprowadził turniej piłki nożnej. Uczniowie szkół podstawowych rozgrywali mecze na sali gimnastycznej a gimnazjaliści na boisku typu orlik przy Szkole Podstawowej nr 64. W ten dzień także miały miejsce biegi przełajowe oraz kontynuacja turnieju tenisa stołowego. Po kolacji uczestnicy udali się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie mieli okazję pomodlić się i zobaczyć miejsce, o którym czytali przygotowując się do konkursu wiedzy. Podczas tegorocznej Parafiady odbył się konkurs zatytułowany: „Kraków – miasto miłosierdzia”.

W niedzielę uczestnicy spotkali się przy ołtarzu w kościele parafialnym pw. Najświętszego Imienia Maryi. Ten dzień był pod znakiem siatkówki i koszykówki także przyniósł wiele emocji. Po porannej Mszy odbyły się zawody. Nie zabrakło łez radości, żalu z powodu porażek, uśmiechu z powodu wspaniałego współzawodnictwa. Późnym wieczorem miała miejsce uroczystość uhonorowania zwycięzców pucharami, medalami oraz nagrodami. Dzień zakończył się nabożeństwem majowym w kościele parafialnym.

Wspólne spędzanie czasu, zmaganie się na boisku, radość i wielkie emocje zakończyła Eucharystia dnia czwartego. Po śniadaniu zostały nagrodzone najlepsze reprezentacje w klasyfikacji ogólnej. W krótkim przemówieniu o. Jan Taff wspomniał pierwszą Parafiadę organizowaną w 1989 r. na obiektach sportowych Klubu Sportowego Wieczysta w Krakowie. Przypomniał także postać śp. o. Józefa Jońca, założyciela ruchu parafiadowego. Z bagażem wielu wrażeń, nowych znajomości każdy wrócił do swojego rodzinnego miasta. Z pewnością większość z nich powróci do Krakowa za rok.

Wyniku klasyfikacji ogólnej:
I miejsce – Reprezentacja z Zespołu Szkół im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
II miejsce – Reprezentacja ze Szkół Pijarskich z Warszawy
III miejsce – Reprezentacja Parafii pw. św. Kwiryna z Łapsz Niżnych

Parafiada została zorganizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego oraz Zespół Szkół Pijarskich im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie w ramach ogólnopolskiego projektu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” 2016 koordynowanego przez Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy.

 

Więcej zdjęć – TUTAJ

Dodaj komentarz