Festyn Rodzinny „W piastowskim grodzie”

W sobotę 11 czerwca przy pięknej słonecznej pogodzie w Zespole Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu odbył się coroczny Festyn Rodzinny. Tegoroczną imprezę  organizatorzy przygotowali pod hasłem W piastowskim grodzie w nawiązaniu do 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Teren boiska szkolnego na kilka godzin zamienił się w gród Mieszka i Dobrawy, do którego przybyli uczestnicy w liczbie około 700 osób z Poznania i okolic. Zgodnie z zaproszeniem mogli oni aktywnie spędzić sobotnie przedpołudnie, a bogaty program imprezy sprawił, że każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś ciekawego dla siebie. Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele Rady Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki, która objęła festyn patronatem honorowym.

Na scenie głównej młodsi i starsi artyści pięknie zaprezentowali swoje talenty i umiejętności. Publiczność nagrodziła brawami występy grup tanecznych, solistów i zespoły wokalne, grupę małych flażolecistów i występ kabaretu. Na drugiej scenie w szkolnym Klubie Skrzynka widzowie obejrzeli spektakle w wykonaniu grup teatralnych szkoły podstawowej: Manekiny cz. 2. Na tajemniczej wyspie oraz Alicja w Krainie Czarów. Na barwnych festynowych stoiskach przygotowanych w klimacie średniowiecza przez uczniów, nauczycieli i rodziców na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, quizy, zadania zręcznościowe i plastyczne. Młodsze dzieci świetnie bawiły się na wielkiej dmuchanej zjeżdżalni. Cafe Rodzic oferowała wszystkim smaczne i zdrowe przekąski. Atrakcją kulinarną była specjalna zupa przygotowana według średniowiecznej receptury.

Na festynie nie mogło zabraknąć typowych i nietypowych konkurencji sportowych. Każdy mógł sprawdzić swoje możliwości w chodzeniu na szczudłach, skokach w workach, w narciarstwie drużynowym i innych konkurencjach. W rozgrywkach w ringo rywalizowały ze sobą duety rodzinne oraz dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. Wielu uczyło się strzelać z łuku, a także ćwiczyło się w walce na miecze. Zainteresowaniem starszych uczestników imprezy cieszyły się warsztaty Nordic Walking profesjonalnie poprowadzone przez instruktorkę tej formy aktywności. Na stanowisku badań profilaktycznych stale byli chętni do sprawdzenia swojego ciśnienia krwi i poziomu cukru oraz skorzystania z porad, jak zapobiegać cukrzycy i zdrowo się odżywiać. Nie zabrakło także warsztatu z udzielania pierwszej pomocy. Tradycyjnie na zakończenie festynu niemal wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspólnych tańcach integracyjnych.

Festyn został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada w ramach programu Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało i dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Opiekę medialną zapewniło Radio Emaus.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez Zuzannę Stempską, Paulinę Duszyńską, Piotra Kaczmarka i Mirka Tytonia.

 

 

 

Dodaj komentarz