XII PARAFIADA REGIONALNA W WOLSZTYNIE

Tradycyjnie, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, w naszym mieście, w kościołach, na stadionie, pływalni, na salach sportowych i w szkole króluje Parafiada. W tym roku impreza odbywała się w Wolsztynie  po raz dwunasty. Głównym jej organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 3. Honorowy patronat nad Wolsztyńską Parafiadą objął Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Parafiada Regionalna organizowana jest w ramach projektu „Ruch rzeźbi umysł serce i ciało” we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada im Św. Józefa Kalasancjusza z Warszawy przy dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W ramach XII Parafiady w Wolsztynie rozegrano następujące konkursy i zawody:

 • badminton
 • pływanie
 • LA: 60m, 600m, 1000m, skok w dal, skok wzwyż, sztafeta 4 x 100m
 • turniej piłki nożnej dziewcząt i chłopców
 • ringo
 • szachy
 • warcaby
 • tenis stołowy
 • tenis ziemny dla rodziców
 • konkurs plastyczny „Chrzest Polski”
 • konkurs plastyczny „Być dobrym jak chleb”
 • konkurs wiedzy o lekkoatletyce
 • konkurs wiedzy o Polsce Piastów
 • konkurs wiedzy o Chrzcie Polski
 • konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu
 • konkurs piosenki lub pieśni religijnej „Sacro Song”
 • konkurs recytatorski „Fraszki – Igraszki”

Badminton i pływanie rozegrane zostały ze względów organizacyjnych w sobotę 18 czerwca. Uroczyste rozpoczęcie Mszą Św., którą odprawił ksiądz dziekan Sławomir Majchrzak, miało miejsce 21 czerwca, we wtorek. Po bardzo deszczowym poranku niebo nad stadionem nieco się rozpogodziło i bez przeszkód rozegraliśmy zawody lekkoatletyczne  i turnieje piłki nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców.

W środę, 22 czerwca, w szkole odbyły się konkursy wiedzy, konkursy plastyczne, konkurs wokalny „Sacro song” , konkurs recytatorski oraz rozgrywki ringo, tenisa stołowego, szachy i warcaby. Po południu na korcie tenisowym spotkali się rodzice by rozegrać I Parafiadowy Turniej Tenisa Ziemnego. Rodzice i dziadkowie zostali też zaproszeni do spaceru po Wolsztynie, by razem z uczestnikami Parafiady rozwiązywać Wielkopolskie Questy i czasem poopowiadać młodszemu pokoleniu jak to kiedyś u nas było.

Młodsze dzieci bawiły się na „Małej Parafiadzie”. Rywalizowały w Torze Przeszkód, zabawach wokalnych i plastycznych, rozwiązywały Quiz o Polsce. W tym roku staraliśmy się wszystkich przekonać jak ważne w życiu jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Uczestnicy wzięli udział w wieloboju sprawnościowym, w teście wiedzy o zdrowiu, w „Sali zdrowia” wysłuchali pogadanki i obejrzeli tematyczne prezentacje, na stołówce przygotowywali zdrowe kanapki. Można było też zobaczyć filmy z kilku ostatnich Międzynarodowych Finałów Parafiady.

W czwartek 23 czerwca nadszedł czas podsumowania i ogłoszenia wyników. Na uroczystym zakończeniu obecny był ksiądz dziekan Sławomir Majchrzak, wicestarosta Piotr Krajewski, dyrektor MOSiR u  Paweł Gmerek, w imieniu burmistrza Wolsztyna przybyła dyrektor oświaty Izabela Barska. Wręczono puchary, dyplomy, nagrody i podziękowania. Uroczystość pięknym śpiewem uświetniły laureatki konkursu wokalnego „Sacro song”. Na koniec dla wszystkich były pyszne lody.

W punktacji generalnej, prowadzonej wg regulaminu, drużynowo zwyciężyły:

I miejsce reprezentacja „Fara Wolsztyn”  109 pkt.

II miejsce „Św. Józef Wolsztyn”                  107 pkt.

III miejsce „Św. Michał Ciosaniec”               79 pkt.

IV miejsce „SP  3 Wolsztyn”                           46 pkt.

V miejsce „SP Nowy Tomyśl”                         27 pkt.

W XII Parafiadzie Regionalnej w Wolsztynie i w Małej Parafiadzie udział wzięło ok 600 osób.Rywalizacja parafiadowa prowadzi do Finałów Międzynarodowej Parafiady w Warszawie. Oczywiście wybierają się tam nasi uczestnicy.

Dyrekcja i koordynatorzy serdecznie dziękują za pomoc organizacyjną i finansową proboszczom obu wolsztyńskich parafii, Urzędowi Miejskiemu w Wolsztynie, Starostwu Powiatowemu w Wolsztynie, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Rzeźnictwu Zyguła i Firmie NorDan. Ogromne podziękowania za pomoc kierujemy też do wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego i do Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z Obry.

Więcej zdjęć zobaczyć można na naszym fanpage’u „Trójka w Ruchu”.

1 myśl na temat “XII PARAFIADA REGIONALNA W WOLSZTYNIE

Dodaj komentarz