Dnia 24. O5 .2017 r w Piekarach Śląskich odbyła się IV Regionalna Parafiada.
Organizatorem wydarzenia było Miejskie Gimnazjum nr 1
w Piekarach Śląskich, parafia pw. św. Józefa w Piekarach Śląskich oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca ponad 400 uczestników z 6 parafii piekarskich – w myśl programu Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało integrowało się, bawiło i rywalizowało. Finał rozpoczął się uroczystą mszą św. w parafii pw. św. Józefa w naszym mieście. W murach szkoły – pogoda niestety sprawiła nam deszczowego figla, daliśmy początek naszej zabawie.

W cudownych dekoracjach sali widowiskowej na deskach sceny odbył się zapierający dech w piersiach konkurs piosenki Kuźnia Talentów. Warto dodać, że nawet przedszkolaki były jak zaczarowane. Ważnym punktem były rozgrywki sportowo- umysłowo- plastyczne. Sportowcy zmagali się z siatkówką, torem przeszkód, marszem na orientację, turniejem gry w warcaby. Wykazali się kondycją, sportową postawą, znajomością mapy, logicznym myśleniem. Artyści pokazali talent w konkursach plastycznych

• mural – przeszedł najśmielsze oczekiwania,
  • konkurs religijno-fotograficzny pokazał sakralne miejsca w mieście w zaskakujących ujęciach,
  • konkurs rękodzieła wskazał na fantazję i kreatywność uczestników
  • konkurs na plakat parafiadowy – piękna promocja wydarzenia
  • przedszkolaki wykonały kredą na kolorowych kartonach pamiątkowe prace

Nie obyło się bez intelektualnych emocji podczas konkursu religijnego związanego z Jubileuszem Roku Kalasantyńskiego.

Barwy naszej parafiadzie nadawały warsztaty taneczne podczas których uczestnicy nauczyli się od podstaw choreografii, którą przedstawili wspólnie na zakończenie imprezy a także wystawa prac z miejskiego konkursu plastycznego TPD „Świat dziecka pełen…”.

Podczas trwania wydarzenia promowaliśmy zdrowy tryb życia, w tym zdrowe żywienie. Serwowaliśmy zdrowe przekąski ze świeżymi ziołami, owoce, napoje, najlepszą na świecie zupę pomidorową.

Finałem było ogłoszenie wyników, gdzie najlepszą okazała się Miejska Szkoła Podstawowa nr 9 zdobywając parafiadowy puchar, na drugim miejscu znalazł się Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1, trzecie miejsce zdobyła Miejska Szkoła Podstawowa nr 5. Medalom i nagrodom nie było końca. Naszą IV Regionalną Parafiadę uświetniła na zakończenie swym występem w tańcu mażoretkowym uczennica Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5.

Słońce Parafiadowe, którego zabrakło w pogodzie, w naszych sercach długo nie zgaśnie.

Anna Badora