I Regionalna Parafiada w Prostyni

W dniu 13 czerwca 2017 r. odbyła się I Regionalna Parafiada w Prostyni, której głównym organizatorem był Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni. Nasza Parafiada włączona była w tegoroczne współzawodnictwo parafiadowe. Ogólnopolskim koordynatorem programu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza z Warszawy, honorowy patronat nad uroczystością pełniło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Gminy Małkinia Górna oraz Parafia Rzymskokatolicka – Bazylika Mniejsza w Prostyni. Imprezę rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Bazylice Mniejszej w Prostyni, koncelebrowana przez ks. Łukasza Suszko – Wikariusza. Następnie wszyscy zebrani udali się na przemarsz z ogniem parafiadowym do Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni.

 Rozpoczęło się uroczyste otwarcie I Regionalnej Parafiady, prowadzący słowami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ,,W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka . Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój” przywitali zebranych gości, drużyny i całą społeczność szkolną . Następnie głos został oddany  Pani Dyrektor  Ewie Szymanik, która przywitała zacnych gości, a w swoim przemówieniu przypomniała jak ważne przesłanie niesie idea Parafiady, która sięga starożytnej Grecji i dotyczy wszechstronnej troski o człowieka, która stwarza możliwość jego pełnego rozwoju fizycznego, intelektualnego i duchowego, w myśl triady: ,,stadion – teatr – świątynia” – czyli serce, umysł i ciało. Na zakończenie zacytowała słowa Stanisława Konarskiego pijara, który mawiał ,, Dokładajcie wszelkich starań kształcąc serce cnotami, ciało ćwiczeniami, umysł naukami.” Głos zabrali także przybyli goście:. Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek, która zaznaczyła iż w duchu rywalizacji nie można zapomnieć przede wszystkim o zasadach fair play, a także by pamiętać o dobrej zabawie, która ma połączyć wszystkich uczestników Parafiady.

Po uroczystych przemówieniach mogliśmy odbyć niezwykłą podróż duchową i doznać niezwykłych emocji, które pojawiły się podczas programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni pod kierunkiem Pani Oksany Żochowskiej i Pani Ewy Roguskiej. Przez chwilę każdy z nas mógł poczuć się jak uczestnik prawdziwej Olimpiady, spektakularny pokaz taneczny z szarfami, z kołami, przejmujący podkład muzyczny oddający charakter widowiska,  a na zakończenie przybycie bogiń olimpijskich z zniczem parafiadowym –  to wszystko było ucztą dla duszy.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Maria Jasko Brązowa Medalistka Mistrzostw Świata w Tokio w Karate Kyokushin w kategorii kobiet powyżej 65 kg – Honorowy Gość
I Regionalnej Parafiady w Prostyni, nie kryjąc wzruszenia wywołanego pokazem artystycznym, uroczyście dokonała otwarcia Parafiady poprzez zapalenie znicza parafiadowego.

Po inauguracji otwarcia nastąpiło rozpoczęcie programu sportowo – rekreacyjnego oraz programu kulturalno – artystycznego  Reprezentanci dwóch szkół Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni oraz Szkoły Podstawowej w Kiełczewie  łącznie 60 osób rywalizowało, realizując parafiadową triadę, w konkurencjach z dziedziny świątyni, teatru i sportu.

Współzawodnictwo parafiadowe obejmowało :

4 dyscypliny sportowe :

  • piłka nożna,
  • piłka siatkowa,
  • skok w dal,
  • rzut piłeczką palantową

3 konkursy

  • Konkurs wiedzy ,,Wielcy Polacy – Święty Jan Paweł II”
  • Konkurs plastyczny ,, Jan Paweł II – portret sercem malowany”
  • Konkurs dziecięcej piosenki angielskiej „English songs”

Rywalizacja w poszczególnych konkursach artystycznych, wiedzy oraz zawodach sportowych pozwoliła na wyłonienie najlepszych reprezentacji:

w kategorii gimnazjum

I miejsce – drużyna klasy II

II miejsce – drużyna klasy III

III miejsce – drużyna klas I

w kategorii szkoły podstawowej

I miejsce – drużyna klasy V SP w Prostyni

II miejsce – drużyna klasy VI SP w Prostyni

III miejsce – drużyna SP w Kiełczewie

Na zakończenie uroczystości I Regionalnej Parafiady w Prostyni goście i uczestnicy zostali zaproszeni na występ szkolnego chóru, następnie zaś wszyscy zawodnicy i zwycięzcy zostali nagrodzeni, wręczono podziękowania przybyłym gościom i opiekunom drużyn, dyplomy dla reprezentacji, które zajęły pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji ogólnej oraz Puchar dla zwycięskiej reprezentacji: Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II – klasy piątej SP, każdy z uczestników otrzymał medal.

Uroczystość I Regionalnej Parafiady w Prostyni została zakończona przemówieniem Pani Dyrektor Ewy Szymanik, która wyraziła słowa podziękowania dla wszystkich przybyłych gości, uczestników oraz wszystkich osób, które zaangażowane były w prace i czuwanie nad I Regionalną Parafiadą w Prostyni. Pożegnaliśmy się słowami naszego Patrona Jana Pawła II ,,Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale jego zdolności intelektualne i duchowe”.

Dodaj komentarz