XIII Parafiada Regionalna w Wolsztynie

XIII Parafiada Regionalna w Wolsztynie, która odbyła się w dniach 20, 21 i 22 czerwca, zorganizowana została zgodnie z parafiadową triadą:  stadion – teatr – świątynia. Wolsztyńska Parafiada realizowana jest w ramach ogólnopolskiego programu „Parafiadowe Imprezy Regionalne 2017”, koordynowanego przez Stowarzyszenie Parafiada w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Wolsztyńska Parafiada została objęta honorowym patronatem  Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego.

Naszymi gośćmi podczas imprezy byli:

 • ks. kanonik Sławomir Majchrzak
 • Z-ca Burmistrza Wolsztyna Tomasz Spiralski
 • Wicestarosta Wolsztyński Piotr Krajewski
 • Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu w Starostwie Powiatowym w Wolsztynie Waldemar Kalitka
 • Dyrektor MOSiR Wolsztyn Paweł Gmerek
 • Przewodniczący Rady Rodziców przy SP 3 Dariusz Kierych

Tradycyjnie uczestnicy pierwszego dnia wzięli udział we Mszy Św., podczas której modlili się w podziękowaniu za miniony rok szkolny, o szczęśliwy przebieg Parafiady i za śp. o. Józefa Jońca. Uroczystego otwarcia dokonał  na stadionie MOSiR ks. dziekan Sławomir Majchrzak z dyrektorem szkoły Januszem Mrozkowiakiem. Najpierw rozegrano  konkurencje lekkoatletyczne: bieg na 60m, bieg na 600m i 1000m, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową i sztafetę 4 x 100m.  Duże emocje wzbudził turniej piłki nożnej  dziewcząt i chłopców. Drugiego dnia do zawodów stanęli tenisiści stołowi, szachiści i warcabiści, odbył się też turniej ringo. Rozstrzygnięto cztery konkursy wiedzy o tematyce religijnej, sportowej i historycznej. Radośnie śpiewano piosenki religijne. W ramach konkursów plastycznych powstały piękne prace o dzieciach z Fatimy, o św Józefie Kalasancjuszu i o przygodzie ze sportem. Aktorzy przedstawili scenki prezentujące patronów parafii. Uczestnicy Małej Parafiady oprócz udziału w konkurencjach sportowych rozmawiali o zdrowiu i bezpieczeństwie. Spotkali się też z Policjantami. W przerwach między konkurencjami zawodnicy sprawdzali poziom wytrenowania organizmu wykonując proste próby sprawnościowe. Ogłoszono też konkurs z nagrodami na „Przepis na dobre samopoczucie”. Głodnych i spragnionych nakarmiono smacznymi obiadkami i smakołykami.  Można było zobaczyć prezentację o Św. Józefie Kalasancjuszu, a myśli Świętego zostały umieszczone na dekoracjach i parafiadowych kubeczkach. W ramach XIII Parafiady rodzice rozegrali turniej kręglarski. Wcześniej ( ze względów organizacyjnych 10 czerwca) odbyły się również parafiadowe zawody pływackie i turniej badmintona. Osoby, które aktualnie nie uczestniczyły w konkurencjach, poznawały nasze miasto biorąc udział w Wolsztyńskich Questach oraz odwiedzając różne instytucje (Starostwo Powiatowe, Urząd Skarbowy, Szkołę Muzyczną, Bibliotekę Miejską, Urząd Pocztowy). Trzeciego dnia miały miejsce podziękowania, podsumowania i ogłoszenie wyników, na które wszyscy niecierpliwie oczekiwali. Zwyciezcy odebrali sportowe nagrody ufundowane przez Urząd Miejski, a na koniec wszyscy zostali poczęstowani lodami, które zakupiło dla nas Starostwo Powiatowe. W tegorocznej Parafiadzie zwyciężyła reprezentacja Św. Józefa, drugie miejsce zajęła reprezentacja Fary, trzecie SP 3, czwarte SP 1 Nowy Tomyśl, a piąte parafia Św Michała Archanioła z Ciosańca.

Za pomoc w organizacji XIII Parafiady Regionalnej w Wolsztynie ogromne podziękowania otrzymują:

 • obie wolsztyńskie parafie
 • Klerycy WSD Misjonarzy Oblatów MN z Obry
 • wolontariusze i dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie
 • Wolsztyński Dom Kultury
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
 • Urząd Miejski w Wolsztynie
 • Starostwo Powiatowe w Wolsztynie
 • Gminne Centrum Informacji
 • Instytucje, które przyjęły i oprowadziły uczestników
 • Klub sportowy Wodnik
 • Firma NorDan
 • Hurtownia Zuzia Bis
 • Firma Ina Art
 • Firma Inter Kram

Dodaj komentarz