VIII Rajd Rowerowy Pamiętamy o Ojcu Józefie

                    Ideą i tradycją Rajdu Rowerowego Pamiętamy o Ojcu Józefie jest inicjatywa zasadzenia kolejnego Dębu,  dla uhonorowania katyńskiego bohatera. W ten sposób kontynuujemy dzieło Ojca Józefa Jońca SP i oddajemy cześć Jego pamięci. W tym roku uroczystość  została zorganizowana przez wolsztyńskich harcerzy i społeczność Szkoły Podstawowej nr 3, a  odbyła się przed budynkiem Hufca ZHP Wolsztyn. W obecności gości: burmistrza Wolsztyna Wojciecha Lisa, radnej Agnieszki Czajki, prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Zdzisława Kowalewicza, przewodnicząceg Civitas Christiana w Wolsztynie Włodzimierza Chrzanowskiego i Prezesa Stowarzyszenia Historii Wojskowości Macieja Myczki, posadzono Dąb poświecony porucznikowi Wojciechowi Łukaszewiczowi. Ceremonii dokonali druh Radek i druh Mikołaj, a uroczystości przewodniczył komendant hufca – dh Marcin Wilczyński.

                            Przy pięknej wiosennej pogodzie w trasę ruszyła ponad stuosobowa grupa rowerzystów (w tym 58 dzieci i młodzieży): uczniowie, nauczyciele, rodzice i rodzeństwo naszych uczniów, na czele z dyrektorem Januszem Mrozkowiakiem, a także spora reprezentacja harcerzy. Uczestnicy otrzymali okazjonalne koszulki z nowym logo Rajdu.  Szlakiem Żurawim, przez Ruchocki Młyn i nad Jeziorem Brajec dotarliśmy do Tuchorzy, gdzie rośnie Dąb poświęcony aspirantowi Ludwikowi Walkowiakowi. Uczciliśmy pamięć bohatera minutą ciszy i zapaliliśmy znicz. Po wspólnym posiłku do Rajdu dołączyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuchorzy z panią wicedyrektor Jolantą Pławińską. Leśne ścieżki poprowadziły nas do Karpicka, gdzie przy szkole powitał nas sołtys Krzysztof Rozynek. Dąb  w Karpicku upamiętnia porucznika Mariana Skibińskiego. Tu nastąpiło rozwiązanie Rajdu. Na zakończenie  wszystkie dzieci czekała niespodzianka: wręczone zostały im okazjonalne medale na pamiątkę uczestnictwa w Rajdzie i w dowód uznania, że pokonały trudną, trzydziestokilometrową trasę. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim, którzy służyli pomocą i dobrym słowem, a także uczestnikom za dyscyplinę i dobry humor. Zapraszamy za rok, gdyż na wolsztyńskiej liście katyńskiej jest jeszcze wiele nazwisk pomordowanych, którzy czekają na upamiętnienie.

                     Rajd organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada i dofinansowywany z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodaj komentarz