Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca po raz ósmy

W piątek 13 kwietnia na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu blisko 1400 osób wzięło udział w zorganizowanym po raz ósmy Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca SP. Organizatorzy imprezy, Zespół Szkół Zakonu Pijarów i Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada uczcili w ten sposób pamięć ojca Józefa oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej w ósmą rocznicę tragicznego lotu.

Coroczny kwietniowy Bieg Jońca jest już stałym wydarzeniem w Poznaniu na osiedlu Sobieskiego, przez które prowadzi ciekawie wytyczona przez organizatorów crossowa trasa biegu. Impreza, adresowana głównie do dzieci i młodzieży szkolnej, jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń biegowych w Polsce. Jest to także największa impreza memoriałowa organizowana dla upamiętnienia założyciela Parafiady. Organizatorzy Biegu Jońca po raz kolejny cieszą się rekordem frekwencji: aż 1449 osobostartów (starty uczestników biegów indywidualnych i sztafetowych). Podczas ósmej edycji w trzynastu biegach dla dzieci i młodzieży wystartowało 1124 uczniów i sportowców z blisko 100 placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, kluby sportowe) z kilkunastu miejscowości z całej Polski. Bieg główny ukończyło 247 osób, zarówno biegaczy dorosłych (171), jak i dzieci oraz młodzieży (76). Szczególnych emocji uczestnikom i kibicom dostarczyła rywalizacja sztafet rodzinnych na dystansie 3 x 500 m, w której wystartowało 26 drużyn utworzonych przez rodziców z dziećmi (aż o 10 ekip więcej niż w roku 2017). W organizacji wydarzenia pomagała grupa blisko 150 wolontariuszy. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali licencjonowani sędziowie PZLA, a wyniki biegów były rejestrowane elektronicznie. Organizator tradycyjnie przygotował dla wszystkich uczestników żółte koszulki biegowe z charakterystycznym logo biegu, a na mecie na każdego czekał ładny tłoczony medal. Specjalnie na wydarzenie zaprojektowany medal na awersie ukazuje logotyp oraz hasło przewodnie biegu. Na rewersie data i przede wszystkim… pogodna twarz ojca Józefa – taka, jaką pamiętają ci, którzy Go znali, z którymi współpracował, z którymi dzielił się pomysłami i ci, którzy mieli możność z nim rozmawiać. Tegoroczne medale, podobnie jak w poprzednich edycjach, znowu można było w sposób nieskończony łączyć. Wszyscy wiemy, że bieganie łączy ludzi, a medale Biegu Jońca tę ideę wyrażają. Tym razem po biegu uczestnicy układali medalowe puzzle, a to przecież jedna z przyjemniejszych rodzinnych zabaw. 8. Bieg Jońca odbył się w roku 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dla uczczenia tych ważnych rocznic wydarzenie rozpoczął symboliczny Bieg dla Niepodległej, w którym pobiegli uczestnicy z biało-czerwonymi flagami. Organizatorzy przygotowali także specjalne okolicznościowe plakaty-banery związane ze Świętem Niepodległości oraz z okrągłą 100. rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Każdy biegacz, trener, nauczyciel, kibic mógł wyrazić swoją radość i wdzięczność Ojczyźnie składając na nich swój podpis. Motyw odzyskanej niepodległości przez Polskę i biało-czerwone barwy towarzyszyły uczestnikom przez cały czas trwania imprezy. Tegoroczny 8. Bieg Jońca był zarazem Biegiem dla Niepodległej. Wyrazem ludzkiej łączności, wsparcia i solidarności była towarzysząca imprezie akcja charytatywna Biegnę dla Przemka. Uczestnicy poprzez zakup cegiełek i symboliczny bieg dla chorego sześcioletniego chłopca wsparli kosztowną rehabilitację dziecka.

Na biegu wśród gości honorowych pojawili się między innymi: delegat dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, delegat Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, przedstawiciele Zarządu Rady Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki,  przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, delegat Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, Prezes Stowarzyszenia Parafiada o. Tomasz Olczak SP oraz duszpasterz sportowców Archidiecezji Poznańskiej ks. Szymon Nowicki.

Na miejscu wydarzenia byli obecni dziennikarze Telewizji Polskiej TVP 3 Poznań, Polskiego Radia Poznań, Radia Emaus. Relacje z wydarzenia ukazały się na antenach tych stacji oraz na portalach wszystkich patronów medialnych.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada oraz dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z budżetu Miasta Poznania.

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP na stałe wpisał się w kalendarz poznańskich i wielkopolskich masowych imprez biegowych. Organizatorzy już zapraszają na dziewiątą edycję, która odbędzie się za rok.

Zapraszamy na stronę wydarzenia www.bieg-jonca.pl Tam znajdziecie więcej szczegółów, ciekawe artykuły, mnóstwo zdjęć i filmy z różnych edycji biegu.

Dodaj komentarz