XIV Parafiada Regionalna w Wolsztynie

W dniach od 19 do 21 czerwca, w nastrojach już całkiem wakacyjnych, bo i pogoda w Wolsztynie była zupełnie wakacyjna, przeżywaliśmy XIV Parafiadę Regionalną. Jest ona organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada w ramach Imprez Regionalnych 2018. Bardzo dumni jesteśmy, że już po raz kolejny honorowym patronatem objął naszą imprezę Arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański. Parafiadzie patronowali również Burmistrz Wolsztyna – pan Wojciech Lis oraz Starosta Wolsztyński – pan Janusz Frąckowiak. Rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą Św., której przewodniczył ks. dziekan Sławomir Majchrzak. Współzawodnictwo odbywało się na obiektach Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3.

Podczas rywalizacji parafiadowej rozegrane zostały następujące konkurencje sportowe:

• bieg na 60m
  • skok w dal
  • skok wzwyż
  • rzut piłeczką palantową
  • bieg na 600m i 1000m
  • bieg sztafetowy 4 x 100m
  • turniej piłki nożnej dla dziewcząt i chłopców
  • turniej rzucanki siatkarskiej
  • szachy
  • warcaby
  • badminton
  • ringo
  • tenis stołowy

Odbyły się trzy konkursy plastyczne i trzy konkursy wiedzy:

• Konkurs plastyczny Ilustracja na podstawie działalności Ireny Sendler
  • Konkurs plastyczny Nasza Niepodległa – plakat
  • Konkurs plastyczny Dary Ducha Św.
  • Konkurs wiedzy o sporcie  Polskie ikony piłki nożnej
  • Konkurs wiedzy religijnej Kapłani w służbie Niepodległej
  • Konkurs wiedzy o Polsce Za wolność naszą i waszą

Rozegraliśmy również:

• Konkurs piosenki religijnej
  • Konkurs na scenkę teatralną przedstawiające miejsce lub osobę związaną z walką o niepodległość w naszej okolicy.

Po raz pierwszy do rywalizacji włączone zostały klasy siódme szkoły podstawowej – wolsztyńska Parafiada rozszerzyła się o nową kategorię wiekową. Zwycięzcy konkursów i konkurencji nagrodzeni zostali medalami, dyplomami i drobnymi upominkami. Nie zabrakło też słodkich niespodzianek i tradycyjnych okazjonalnych kubeczków. Organizatorzy zadbali  by uczestnicy nie opadli z sił, zapewniając im ciepłe posiłki i wodę podczas długich godzin rywalizacji. Poza punktacją rozegrano „Konkurs spalania kalorii” i „Parafiadowy wielobój”. Dzieci z klas I-III bawiły się w ramach Małej Parafiady. Można też było zobaczyć dwa przedstawienia teatralne: „Calineczka” w wykonaniu dzieci z  kl. I oraz „Teatr lalek” w wykonaniu dzieci z kl V integracyjnej. O bezpieczeństwie mówili uczestnikom Parafiady wolsztyńscy policjańci i strażacy. Przypominali też jak udzielić pierwszej pomocy. Dzieci nagrywały filmiki dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji. W imprezie wzięło udział ponad 600 młodych ludzi.

Na uroczyste zakończenie przybył ksiądz proboszcz, przedstawiciele lokalnych samorządów i mediów oraz dyrektorzy i nauczyciele. Uroczystość uświetnił występ szkolnej grupy kabaretowej. Za szczególne zasługi i pomoc organizacyjną przyznany został Medal Przyjaciela Parafiady dla ks. dziekana Sławomira Majchrzaka. Takie medale bedą przyznawane każdego roku. Wszystkie reprezentacje otrzymały dyplomy, puchary i nagrody w postaci sprzętu sportowego. Po raz pierwszy w historii zwycięzcą wolsztyńskiej Parafiady nie zostali gospodarze, ale reprezentacja Fary ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie. Serdecznie im gratulujemy!!!

Tak duża inicjatywa nie udałaby się bez pomocy wielu osób dobrej woli. Bardzo dziękujemy księdzu kanonikowi Sławomirowi Majchrzakowi, Proboszczowi Parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie oraz Braciom z WSD Misjonarzy Oblatów MN w Obrze za wsparcie i opiekę duchową. Swój wkład w rozwój idei Parafiady mają także władze samorządowe gminy i powiatu, które wspomogły nas funduszami i objęły patronatem. Dziękujemy panu Jackowi Skrobiszowi Dyrektorowi Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomiczno Administracyjnej Szkół i Placówek w Siedlcu za ufundowanie medali. Dzięki wsparciu MOSiR Wolsztyn na czele z p. Wiktorem Nowakiem możliwym było zorganizowanie rywalizacji sportowych na wolsztyńskim stadionie.

Organizację Parafiady wsparły nie tylko instytucje lecz także prywatni przedsiębiorcy. Serdeczenie dziękujemy:

Zakładom Wędliniarskim Smak Tomasz Majza Alina Majza Ludwik Majza Sp. J.
Panu Piotrowi Kaczmarkowi i Firmie NorDan Sp. z o.o. w Powodowie
Panu Piotrowi Gwóźdź właścicielowi piekarni w Grodzisku Wlkp.
Firmie Handlowo-usługowej INA ART Reginia Knopisz.

Najgorętsze podziękowania dla wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 2

Zapraszamy wszystkich już za rok na jubileuszową XV  Parafiadę Regionalną w Wolsztynie.