Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca po raz dziewiąty

W piątek 5 kwietnia na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu ponad 1400 osób wzięło udział w zorganizowanym po raz dziewiąty Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca SP. Organizatorzy imprezy, Zespół Szkół Zakonu Pijarów i Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada uczcili w ten sposób pamięć ojca Józefa oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej w kolejną rocznicę tragicznego lotu.

Coroczny kwietniowy Bieg Jońca jest już stałym wydarzeniem w Poznaniu na osiedlu Sobieskiego, przez które prowadzi ciekawie wytyczona przez organizatorów crossowa trasa biegu. Impreza jest jednym z największych tego rodzaju wydarzeń biegowych w Polsce. Jest to także największa impreza memoriałowa organizowana dla upamiętnienia założyciela Parafiady. Organizatorzy Biegu Jońca po raz kolejny cieszą się wysoką frekwencją uczestników: aż 1403 zawodników wzięło udział we wszystkich biegach przeprowadzonych podczas zawodów. W trzynastu biegach dla dzieci i młodzieży wystartowała rekordowa liczba 1192 uczniów i sportowców z ponad 70 placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, kluby sportowe) z wielu miejscowości z całej Polski. Bieg główny ukończyło 211 osób, zarówno biegaczy dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Najstarszy uczestnik zawodów miał 76 lat, a najmłodszą była 3-letnia dziewczynka. Wśród uczestników biegu głównego była m. in. siedmioosobowa zorganizowana grupa pracowników poznańskiego oddziału IPN. W organizacji wydarzenia pomagała grupa blisko 140 wolontariuszy. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali licencjonowani sędziowie PZLA, a wyniki biegów były rejestrowane elektronicznie. Organizator tradycyjnie przygotował dla wszystkich uczestników żółte koszulki biegowe z charakterystycznym logo biegu, a na mecie na każdego czekał ładny tłoczony medal. Specjalnie na wydarzenie zaprojektowany medal na awersie ukazuje logotyp, datę biegu oraz organizatora. Na rewersie hasło przewodnie biegu i przede wszystkim pogodna twarz ojca Józefa – taka, jaką pamiętają ci, którzy Go znali, z którymi współpracował, z którymi dzielił się pomysłami i ci, którzy mieli możność z nim rozmawiać. Tegoroczne medale, podobnie jak w poprzednich edycjach, znowu można było w sposób nieskończony łączyć. Wszyscy wiemy, że bieganie łączy ludzi, a medale Biegu Jońca tę ideę wyrażają. Tym razem po biegu zawodnicy łączyli swoje medale w łańcuchy. Wyrazem ludzkiej łączności, wsparcia i solidarności była towarzysząca imprezie akcja charytatywna Biegnę dla Adama. Uczestnicy poprzez zakup cegiełek i symboliczny bieg dla Adama, siedemnastoletniego zapaśnika, który podczas treningu doznał urazu kręgosłupa, wsparli kosztowną rehabilitację sportowca.

Na biegu wśród zaproszonych gości pojawili się między innymi: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, delegat JE Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, delegat Marszałka Województwa Wielkopolskiego, delegat Prezydenta Miasta Poznania i dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, przedstawiciele Zarządu Rady Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki,  przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, delegat Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów oraz Prezes Stowarzyszenia Parafiada o. Tomasz Olczak SP.

Na miejscu wydarzenia byli obecni dziennikarze TVP 3 Poznań, Polskiego Radia Poznań, Radia Emaus. Relacje z wydarzenia ukazały się na antenach tych stacji oraz na portalach patronów medialnych.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada oraz dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z budżetu Miasta Poznania.

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP na stałe wpisał się w kalendarz poznańskich i wielkopolskich masowych imprez biegowych. Organizatorzy już zapraszają na dziesiątą edycję, która odbędzie się za rok.

1 myśl na temat “Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca po raz dziewiąty