XV Jubileuszowa Parafiada Regionalna w Wolsztynie

                             Wolsztyńska Parafiada odbywa się tradycyjnie tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Uczestnicy w nastrojach już wakacyjnych stają do rywalizacji aby zdobywać nagrody indywidualne, ale również walczyć o punkty dla swojej reprezentacji, a przede wszystkim wspaniale się bawić.  Głównym założeniem Parafiady jest połączenie jej trzech filarów: stadion – teatr – świątynia. W Wolsztynie doskonale nam się to udaje. W tym roku nasza impreza obchodzi jubileusz – Szkoła Podstawowa nr 3 zorganizowała Parafiadę po raz piętnasty. Impreza organizowana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w ramach programu Imprezy Regionalne 2019, a dofinansowywana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Jesteśmy zaszczyceni, że patronat nad naszą Parafiadą objął Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Starosta Wolsztyński Jacek Skrobisz oraz Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.

Rozpoczęliśmy wcześnie, bo już od godziny ósmej odbywały się konkursy wiedzy i konkursy plastyczne. Test wiedzy religijnej dotyczył Schumana i De Gasperi – ojców zjednoczonej Europy, a wiedzy o sporcie – zimowych dyscyplin sportowych w Polsce. Prace plastyczne wykonywano w dwóch tematach: Wolsztyn – moje ukochane miasto i Pod Twą Obronę – wizerunki Matki Bożej.

O godzinie 10.00 miało miejsce uroczyste rozpoczęcie XV Jubileuszowej Parafiady Regionalnej, na które osobiście przybył Starosta Wolsztyński pan Jacek Skrobisz. W rozpoczęciu udział brała również dyrekcja szkoły oraz przedstawiciel WSD Misjonarzy Oblatów z Obry. Po krótkich przemówieniach wszyscy uczestnicy ustawili na szkolnym placu ogromną „piętnastkę”, a później zatańczyli kowbojski taniec.

Równocześnie z konkursem wokalnym (w tym roku śpiewane były pieśni i piosenki pielgrzymkowe), rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Sportowcy mieli w czym wybierać: ringo, rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, szachy, warcaby, tenis stołowy, trio basket, rowerowy tor przeszkód, rzucanka siatkarska i badminton. Do turnieju stanęli też recytatorzy, którzy deklamowali wiersze patriotyczne. Rozdanych zostało 40 nagród indywidualnych w konkursach i 150 medali w konkurencjach sportowych. Jedną z nagród był tradycyjnie okazjonalny kubek zaprojektowany specjalnie na Jubileuszową Parafiadę. W tym roku po raz pierwszy konkursy i konkurencje odbyły się z podziałem na kategorie wiekowe.

Rywalizacja trwała aż do godziny 18. Uczestnicy podreperowali swoje siły  pysznym obiadem, słodyczami, napojami i owocami, a opiekunowie mogli nieco odpocząć przy kawie w parafiadowej kawiarence. W przerwie między konkurencjami można było obejrzeć wystawę zdjęć z poprzednich Parafiad oraz z warszawskich Finałów, przeczytać wspomnienie o Ojcu Józefie oraz informacje o programie Katyń…ocalić od zapomnienia.

Młodsi uczniowie w ramach Małej Parafiady, oraz grupy, które aktualnie nie uczestniczyły w rywalizacji, otrzymały zadanie by zrealizować jeden element z parafiadowej triady. Świetnych pomysłów było bardzo dużo: kręgle, ścieżka zdrowia, kajaki, mecz na plaży, wspólne śpiewy, prace plastyczne, wizyta w kaplicy u Sióstr Miłosierdzia.

W obsłudze imprezy pomagali klerycy z WSD Misjonarzy Oblatów z Obry, wolontariusze z ZSZiT oraz z SP 3. Całą imprezę z aparatem fotograficznym towarzyszył nam i wspierał dobrym słowem pan Maciej Piotrowski z Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Wolsztynie.

We wtorek od rana trwały przygotowania do wielkiego ogłoszenia wyników. Najpierw wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy Św. na zakończenie Parafiady, którą odprawił ks. kanonik Stanisław Majchrzak w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie. Po wspólnej modlitwie miały miejsce podziękowania, a po piętnastu latach było komu i za co dziękować.

W parafiadowej rywalizacji, do której stanęło 7 ekip,  zwyciężyła reprezentacja Parafii p.w. Św. Józefa Opiekuna Kościoła Św. z SP 3. Wszystkie uczestniczące  drużyny otrzymały puchary i sportowe nagrody. Najważniejsze jednak były nie zwycięstwa, a wspaniała zabawa i zdobyte nowe umiejętności i doświadczenia.

Dodaj komentarz